КАРАВАН“БЕЗБЕДНОСТ ПОЧИЊЕ СА ТОБОМ“У СМЕДЕРЕВУ

Караван Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије под слоганом  „ Безбедност почиње са тобом“, после Новог Пазара, Суботице, Сремске Митровице и Пожаревца данас се зауставио и у Смедереву.

Циљ каравана је повећање безбедности свих учесника у саобраћају и овај сусрет заинтересовани грађани и ученици смедеревских средњих школа могли су да искористе да се информишу о безбедном понашању у саобраћају и да на лицу места разговарају о свему што даје допринос стварању сигурнијег путовања и кретања.

Присутнима се на централном градском тргу  први обратио Вељко Ћурчић, начелник Одељења за планирање, превенцију и едукацију Агенције за безбедност саобраћаја Србије и говорио о мерама које се предузимају како би унапредили безбедност на нашим путевима.

„Наш главни циљ, кроз организовање овог каравана, био је да људима скренемо пажњу на један несвакидашњи начин како и са којим последицама се могу срести они који не поштују саобраћајна правила и прописе. Првенствено мислимо на некоришћење сигурносног појаса, на вожњу брзином већом од ограничене, на коришћење мобилног телефона током вожње и на вожњу под дејством алкохола“, рекао је Ћурчић и изнео поражавајућу статистику о саобраћајним незгодама.

Према његовим речима сваке године у Србији око 100 младих људи изгуби живот, сваки четврти дан у Републици једно младо лице погине, а сваког дана 17 младих бива повређено, при чему сваки четврти погинули није имао возачку дозволу.

Директор Техничке школе у Смедереву, Дејан Вемић се захвалио средњошколцима што су се заинтересовали за ову тематику, јер нас статистика о саобраћајним незгодама сваке године упозорава, посебно када се има у виду да у укупно броју возача у Србији имамо око 20 одсто младих до пет година возачког искуства и да управо они учествују у половини саобраћајних незгода.

„ Свакога дана, у Смедереву се догоди најмање једна саобраћајна незгода, сваких седам дана по један пешак буде оборен или згажен, а сваки други месец један наш суграђанин смртно страда. Око 350 наших суграђана бива повређено у саобраћају сваке године, а материјална штета се мери милионима евра.

У циљу смањења ових бројки локални Савет за безбедност саобраћаја у Смедереву у сарадњи са Градском управом и партнерским односом са Полицијском управом и осталим субјектима за безбедност саобраћаја, у потпуности је успео да реализује програм за ову годину. Посебно,истичем успостављљње система за управљање брзинама на територији града, па тако у последње три године немамо смртног страдања у централној градској зони. Поред тога реализовали смо и низ активности према осталим угроженим категоријама, а посебно пешацима“, рекао је  Дејан Стоилковић, председник Савета за безбедност саобраћаја.

Подршку активностима Каравана „ Безбедност почиње са тобом“ дала је и председница Привременог органа града Смедерева, Јасмина Војиновић.

Начелник Одељења за планирање, превенцију  и едукацију Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, Вељко  Ћурчић захвалио се локалној  самоуправе и Савету за безбедност у  Смедереву  за помоћ при организацији данашњег догађаја на Тргу републике.