ОТКРИВЕН СПОМЕНИК СРПСКИМ ЈУНАЦИЈАМА ВРБОВАЧКОГ БОЈА

У присуству бројних мештана, верника, руководства града Смедерева и гостију, у порти Цркве Светог пророка Јеремије у Врбовцу, данас је откривен споменик српским ратницима пострадалим у Врбовачком боју 1915. године.

Споменик је након освештавања открио Владимир Нешић, заменик градоначелнице Смедерева.

На споменику се налазе имена ратника који су у време Првог светског рата на олтар отаџбине положили своје животе у борби на Врбовачкој коси.

Њихове земне остатке, мештани Врбовца су 1923. године из заједничке гробнице на њиви сакупили и достојанствено сахранили на гробљу.

У то време у Врбовцу није било цркве. Она је подигнута касније 1939. године као спомен црква са костурницом у коју су положени земни остаци српских ратника.

У славу и спомен ратницима 11. и 19. Пешадијског пука Првог позива српске војске,  у раним јутарњим часовима после окупљања испред сеоске цркве данас је одржан Врбовачки марш, а потом и литургија у Цркви Светог пророка Јеремије.